Historia Magistra Vitae

Dla wszystkich, którzy interesują się historią


#1 2009-08-28 12:09:39

Modernista

III ranga

989024
Skąd: Wielkopolska
Zarejestrowany: 2009-08-14
Posty: 139
płeć: Mężczyzna

Klasycyzm czy Romantyzm?

Zapraszam do dyskusji na temat tych dwóch opozycyjnych nurtów. Który z nich jest wszym zdaniem lepszy: oświecony klasycyzm, opierający się na rozumie, postulujący racjonalistyczne spojrzenie na świat, odwołujący się do antyku, czy może romantyzm, mający korzenie w sentymentalizmie, opierający się na czuciu, emocjach, postulujący serce , odzrzucający empiryzm i postulujący dualizm świata ( świat metafizyczny i rzeczywisty) i spirytualizm.
Proszę o argumentacje swoich wypowiedzi.

Ja oczywiście popieram romantyzm z przyczyn światopoglądowych,  a także z faktu stawiania przeze mnie uczuć nad rozumem.

Offline

 

#2 2009-08-28 17:15:33

7cali

II ranga

Zarejestrowany: 2009-08-26
Posty: 90

Re: Klasycyzm czy Romantyzm?

W literaturze - klasycyzm. Za Voltaire'a, Krasickiego, Trembeckiego. Literaturze polskiego romantyzmu nie mogę wybaczyć inspirowania idiotycznych zrywów, które tylko pogłębiały nędzę naszej sytuacji.
W muzyce zaś i malarstwie dziwnym trafem wolę romantyzm - Beethovena przedkładam nad Mozarta, a Friedricha nad Davida...

Ostatnio edytowany przez 7cali (2009-08-28 17:16:58)


mam siedem cali, ups, to trochę siara przy małpach

Offline

 

#3 2009-08-28 17:26:00

Modernista

III ranga

989024
Skąd: Wielkopolska
Zarejestrowany: 2009-08-14
Posty: 139
płeć: Mężczyzna

Re: Klasycyzm czy Romantyzm?

7cali napisał:

Literaturze polskiego romantyzmu nie mogę wybaczyć inspirowania idiotycznych zrywów, które tylko pogłębiały nędzę naszej sytuacji.

Już stoczyłem na ten temat polemike na historykach.org, i naprawdę należy się zastanowić, czy nie miały żadnego sensu.

Pozwól, że zadam Tobie jedno pytanie. A mianowicie, który nurt poierasz na tle ideowym, światopoglądowym?

Offline

 

#4 2009-08-28 17:34:57

7cali

II ranga

Zarejestrowany: 2009-08-26
Posty: 90

Re: Klasycyzm czy Romantyzm?

Modernista napisał:

Już stoczyłem na ten temat polemike na historykach.org, i naprawdę należy się zastanowić, czy nie miały żadnego sensu.

Rzadko zaglądam na historyków.org, czy mógłbyś podać linka?
I naprawdę nie miały żadnego sensu, bo nie miały żadnych szans powodzenia. Tradycję tę zapoczątkował już Kościuszko, a kontynuował ją Wysocki, Dembowski i Bobrowski.

Pozwól, że zadam Tobie jedno pytanie. A mianowicie, który nurt poierasz na tle ideowym, światopoglądowym?

Klasycyzm, jestem racjonalistą.

Bez "idiotowania" proszę - kultura osobista się kłania. [przyp. Adrian Monk]

Ostatnio edytowany przez Adrian Monk (2009-08-29 14:19:23)


mam siedem cali, ups, to trochę siara przy małpach

Offline

 

#5 2009-08-28 19:09:49

Modernista

III ranga

989024
Skąd: Wielkopolska
Zarejestrowany: 2009-08-14
Posty: 139
płeć: Mężczyzna

Re: Klasycyzm czy Romantyzm?

7cali napisał:

Rzadko zaglądam na historyków.org, czy mógłbyś podać linka?

Będzie ciężko, z tego powodu, że dyskusja toczyła się w kilku tematach równocześnie.

Klasycyzm, jestem racjonalistą.

Jeśli chodzi o mnie, to nie jestem zwolennikem żadnego z nich tak ogólnie, ale bliższy mi romantyzm od klasycyzmu, co użytkownicy odwiedzający historycy.org mogli zaobserwować.

Offline

 

#6 2009-08-29 14:22:04

Adrian Monk

II ranga

Skąd: Mazowieckie
Zarejestrowany: 2009-07-29
Posty: 98
płeć: Mężczyzna
WWW

Re: Klasycyzm czy Romantyzm?

Proponuję zająć się porównaniem klasycyzmu i romantyzmu na płaszczyźnie sztuki, jak sugeruje tytuł działu - Historia Sztuki. [przyp.Adrian Monk]

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Polanica-Zdrój zbiorniki dwukomorowe monolityczne https://www.hotelstayfinder.com