Historia Magistra Vitae

Dla wszystkich, którzy interesują się historią

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Moda

#1 2009-08-28 23:58:20

yulian

I ranga

Zarejestrowany: 2009-08-28
Posty: 98

Czy historia ma sens? Filozofia historii.

Nawiązując do motta forum, chciałbym zaproponować dyskusję o sensie historii

Na pewno nie chodzi mi o sens logiczny, w jego znaczeniu przyczynowo-skutkowym. Takie związki dostrzega każdy historyk i potrafi mniej lub bardziej uargumentować.  Nie o metodologii więc mówić chciałbym.

Chodzi mi przede wszystkim o sens całościowy historii. Coś czego szuka filozofia historii. Czy istnieje taki sens, czy też Waszym zdaniem nie można nic takiego dostrzec? Czy istnieje jakiś rozum kierujący dziejami, czy też są one pasmem przypadków?

I pytania pomocnicze-uzupełniające: czy historia ma jakiś cel, w jakimś kierunku zmierza? Czy historyk powinien być tylko rzemieślniczym protokolantem faktów, czy też może, ponad nimi, pozwolić sobie na głębszy namysł nad sensem dziejów?

Czekam z zainteresowaniem na odpowiedzi. Prosiłbym nie tylko o ewentualne nazwiska, do których się odwołacie, ale przede wszystkim co Wy sami myślicie o tym problemie jako młodzi historycy.

Offline

 

#2 2009-08-29 00:05:14

Vapnatak

III ranga

Skąd: Rzeszów
Zarejestrowany: 2009-07-30
Posty: 343

Re: Czy historia ma sens? Filozofia historii.

Z przyjemnością, jeśli nie zapomnę, odpowiem w tym temacie. Edytuję te słowa i na ich miejsce wstawię mój punkt widzenia na tę sprawę. Muszę mieć jedna chwilę weny i natchnienia.

vapnatak


Barbarus hic ego sum, qui non intellegor ulli et vident stolidi verba latine Getae... (Owidiusz)

Offline

 

#3 2009-08-29 12:48:24

Salvus

III ranga

Zarejestrowany: 2009-07-30
Posty: 139
płeć: mężczyzna

Re: Czy historia ma sens? Filozofia historii.

Myślę że historia ma jak najbardziej sens . Jak juz mówiłem jestem zwolennikiem tradycjonalizmu , ergo wierzę w siłę wyższą . Dla mnie nią jest Bóg . Nie wydaje mi się aby to on strcite kierował losami histori , daje ludziom wybór między dobrem i złem . Ingeruje lecz nie burzy porządku . U samego początku swiata była walka dobra ze złem . Walka która przybrała formę buntu Lucyfera przeciw Bogu . Konsekwecnją tego są choroby , utrapienia , wojny .  Więc sens dziejów to nie tylko polityka , gopsodarka sens dziejów posiada drugie dno , dno wyrażone w naszych ludzkich działaniach . Ludzkosc ewoluowała , każda epoka posiada swą specyfike , w kazdej dokonał się postęp . Lecz jednak każda posiada ten sam dyskurs , który dyktuje człowiek . To koło nas , koło naszej działalnosci toczy się historia , my tworzymy tradycje , czicimy przodków , dbamy o swój dorobek -gdy to stracimy , nasze działania starcą sens . Po to wymyśliliśmy politykę , goposdrakę , medycynę aby się lepiej żyło . Lecz wokół tego z biegem czasy powstały szaleńcze wizje , które chciały zabrac człowiekowi jego wolnosc , jego wewnętrzne ja , próbowano go uwiesc ,niestety wspłócześnie człowiek jest człowiekiem uwiedzionym . Nie dostrzega sensu histori , poddaje się róznym abberacjom myśląc , że jest pragmatykiem . Ludzi pochłania pycha , a historia to lekcja pokory póki nie uniżmy się przed jej wspaniałością nie wydobędziemy sensu , nie odkryjemy swych korzeni jako człowieka ,ale tez jako obywatela danego kraju , narodu .


Pro Fide Rege et Lege !

Offline

 

#4 2009-08-29 14:55:06

yulian

I ranga

Zarejestrowany: 2009-08-28
Posty: 98

Re: Czy historia ma sens? Filozofia historii.

Dzięki Salvus. Czekam jeszcze na inne wypowiedzi, później chętnie się odniosę do szczegółów, bo nie chcę teraz przesłaniać tematu swoim zdaniem.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
mapa fotowoltaiki