Historia Magistra Vitae

Dla wszystkich, którzy interesują się historią

#1 2009-08-30 14:01:25

Moonsorrow

I ranga

Zarejestrowany: 2009-08-16
Posty: 56

Ofiary bagienne

Interesującym zagadnieniem związanym z historią plemion germańskich i celtyckich są tzw. ludzkie ofiary bagienne. Już rzymski historyk Tacyt pisał o topieniu w bagnach winnych cudzołóstwa lub ułomnych, potwierdzają to także odkrycia archeologiczne na terenie Niemiec, Holandii, Danii, Anglii i Irlandii. Niektóre z dobrze zachowanych ciał, wydobytych z bagien nosiły ślady głębokich urazów, były obciążane tez kamieniami lub drewnianymi kratami, co zapewne miało zapobiec ich powrotowi i zemście.
Czy faktycznie zwyczaj topienia w bagnach był u Germanów i Celtów wyrazem kary, czy zaś zabici ludzie mieli być ofiarami dla bóstw? Czy znacie jakieś opisy rytuałów związanych z tym z innych źródeł pisanych? Czy ofiary takie nie sięgają jeszcze czasów przedrzymskich (np.: koło Uchte w Dolnej Saksonii odkryto parę lat temu mumię zabitej dziewczyny sprzed 2,7 tysięcy lat)? Jak zwykle zapraszam do dyskusji;)

Ostatnio edytowany przez Moonsorrow (2009-08-30 14:02:39)


Jedynym dowodem na to, że istnieje jakaś pozaziemska inteligencja, jest to, że się z nami nie kontaktują.

Albert Einstein

Offline

 

#2 2009-08-31 16:28:11

Vapnatak

III ranga

Skąd: Rzeszów
Zarejestrowany: 2009-07-30
Posty: 343

Re: Ofiary bagienne

Pochówki bagienne stosowano zarówno jako wota ofiarne ku czci bóstw oraz jako kary stosowane przeciwko przewinieniom w stosunku do praw plemiennych.
W tym miejscu polecam bardzo dobrą pozycję książkową Karola Modzelewskiego "Barbarzyńska Europa" (2004).
W tej to książce jest wiele barwnych opisów kar oraz rytuałów ofiarnych zgodnych z prawami i zwyczajami barbarzyńskimi dostępnych zarówno w "Lex" plemiennym oraz w źródłach pisanych historiografów z kręgu śródziemnomorskiego, germańskiego i wczesnośredniowiecznego.
Kolejną bardzo cenną pozycją bibliograficzna jest "Czarodziejskie zwierciadło archeologii" Ilkjaera Jorgena w tłumaczeniu A. Kokowskiego (2007). Tekst poświęcony jest odkryciom na stanowisku bagiennym w Illerup Adal.

Jeden z opisów kary barbarzyńskiej dostępny u Modzelewskiego dotyczy wprawdzie nie pochówku bagiennego,  ale bardziej morskiego i wygląda następująco:
Mężczyznę, który cudzołożył przywiązywano na brzegu plaży. Obcinano mu nos, uszy usta, język, genitalia i wyłupiano oczy. Tak zostawiano aż przypływ zabierał nieszczęśnika...

Kiedyś analizowałem tekst Pawła Orozjusza Historiarum libri VII adversus paganos. Znalazłem fragment dotyczący intencjonalnego zatopienia (nie zwłok) ale orężu i pancerzy po stoczonej zwycięsko bitwie między dwoma plemionami germańskimi. Opisy Orozjusza są wprost identyczne i dają się wręcz doskonale dopasować do znalezisk bagiennych w Illerup Adal.

vapnatak


Barbarus hic ego sum, qui non intellegor ulli et vident stolidi verba latine Getae... (Owidiusz)

Offline

 

#3 2009-09-21 14:30:32

Vapnatak

III ranga

Skąd: Rzeszów
Zarejestrowany: 2009-07-30
Posty: 343

Re: Ofiary bagienne

I doskonale nadające się w tym temacie : http://www.historia-magistra-vitae.pun. … 1846#p1846

vapnatak


Barbarus hic ego sum, qui non intellegor ulli et vident stolidi verba latine Getae... (Owidiusz)

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
border-radius materace koło metin2smonety zaproszenia-komunijne-ze-zdjeciem.eu