Historia Magistra Vitae

Dla wszystkich, którzy interesują się historią


  • Index
  •  » Filozofia
  •  » Odpowiedzialność intelektualna filozofów za wydarzenia historyczne

#1 2009-08-31 17:08:19

yulian

I ranga

Zarejestrowany: 2009-08-28
Posty: 98

Odpowiedzialność intelektualna filozofów za wydarzenia historyczne

Proponuję dyskusję nad wpływami filozofów na wydarzenia w historii oraz ich odpowiedzialnością moralną. Najbardziej znane, dyskusyjne przypadki z historii filozofii i historii idei, które mam na myśli:

- Sokrates i jego wpływ na osłabnięcie demokracji ateńskiej
- Arystoteles, któy był wychowawcą Aleksandra Macedońskiego
- św. Bernard z Clairveux i jego odpowiedzialność za opracowanie idei krucjaty oraz zakonu templarialnego
- Locke, który zainspirował opracowanie konstytucji amerykańskiej
- Wolter, Diderot i encyklopedyści i ich wpływ na intelektualny na rewolucję francuską
- Marks i jego wpływ na powstanie komunizmu jako systemu politycznego w XX wieku
- Nietzsche i jego wpływ na rozwój faszyzmu/nazizmu
- Sartre, który był nauczycielem między innymi Pol Pota, kambodżańskiego dyktatora.
- Habermas, który przez wiele lat wspierał intelektualnie ideę Unii Europejskiej

Czy zgadzacie się z tymi wpływami intelektualnymi wymienionych wyżej filozofów na historię?
Czy uważacie, że w poszczególnych przypadkach ci filozofowie są odpowiedzialni moralnie za te wydarzenia? Czy można winić Nietzschego za faszyzm, a Marksa za komunizm? Czy ich idee zostały wypaczone, czy prawidłowo i konsekwentnie zrozumiane?
A może filozofia nie ma żadnego wpływu na historię?

Ostatnio edytowany przez yulian (2009-08-31 17:09:54)

Offline

 

#2 2009-08-31 17:52:12

Salvus

III ranga

Zarejestrowany: 2009-07-30
Posty: 139
płeć: mężczyzna

Re: Odpowiedzialność intelektualna filozofów za wydarzenia historyczne

Uogólniając nie można filozofa winic za to , że ktoś jego ideę wykorzytsał do niecnych czynów . Marks kojarzy nam się pejoratywnie i słusznie , nie podobają mi się jego założenia . Lecz on swtorzył utopię, nie próbował wcielic tego w praktykę . Tak jest również  ze zwykłymi przedmiotami ,możemy użyc porównania. Nie możemy winic wynalazcy noża za to , że ludzie zaczęli wykorzystywac go do zabijania się . Sam twórca jeśli w zamyśle nie miał nic takiego , trudno postawic nad nim moralną kreskę . Cóż sam nazim bardziej czerpał z okultyzu, idea nadczłowieka która została wykorzystana to z pewnością nie wina Nietzschego którego osobiscie nie lubię , lecz tez nie obwiniam za faszyzm , z którym przecez nie mógł miec nic do czynienia . Przyprawianie mu gęby faszysty po śmierci jego i niejako państwa faszystowskiego jest nonsensem . Co inne jeśli chodzi o Arystotelesa , który wykształcił jednego z najlepszych wojów w historii świata . Nie można go winic za kampanię Aleksandra i smierc kogolwiek , ale na pewno można powiedziec , że jako jego nauczyciel walnie przyczynił się do geniuszu Aleksandra , który przecez wzorował się na tym co powiedział mu Arystoteles . Każdy z przykładów wymaga osobnego omówienia , temat jest bardzo ciekawy , dziękuję twórcy za zaangażowanie na naszym forum .


Pro Fide Rege et Lege !

Offline

 

#3 2009-09-04 12:02:17

yulian

I ranga

Zarejestrowany: 2009-08-28
Posty: 98

Re: Odpowiedzialność intelektualna filozofów za wydarzenia historyczne

Marks kojarzy nam się pejoratywnie i słusznie , nie podobają mi się jego założenia . Lecz on swtorzył utopię, nie próbował wcielic tego w praktykę .

Kołakowski, jeden z wielkich znawców i krytyków marksizmu, twierdził w niedawnej wypowiedzi, że łagry wynikają logicznie z Marksa i są daleko idącą konsekwencją jego filozofii. Że komunizm jaki został zrealizowany był właśnie komunizmem, takim, jakim dało się stworzyć i Marks nie był tu utopistą.

sam nazim bardziej czerpał z okultyzu, idea nadczłowieka która została wykorzystana to z pewnością nie wina Nietzschego którego osobiscie nie lubię , lecz tez nie obwiniam za faszyzm , z którym przecez nie mógł miec nic do czynienia . Przyprawianie mu gęby faszysty po śmierci jego i niejako państwa faszystowskiego jest nonsensem

A jednak Adolf Hitler spotkał się z siostrą Nietzschego, posiadał jego przedmioty, a naziści stosowali w swojej ideologii rasowej terminy Untermenschen i Ubermenschen.
Niemniej, tu też częściowo usprawiedliwiłbym Nietzschego. On sam przecież mówił, że czuje się potomkiem polskiej szlachty oraz, że Niemcy są opóźnieni w rozwoju kulturalnym, gardził własnym narodem. Nic nie wskazuje na to, żeby aprobował przemoc i rasizm.
Ale może Nietzsche jest winny nie bezpośrednio, ale pośrednio? Są pisma, w których pisze, że zdaje sobie sprawę, że jego wpływ na XX wiek będzie destruktywny (Ecce homo bodajże).

o inne jeśli chodzi o Arystotelesa , który wykształcił jednego z najlepszych wojów w historii świata . Nie można go winic za kampanię Aleksandra i smierc kogolwiek , ale na pewno można powiedziec , że jako jego nauczyciel walnie przyczynił się do geniuszu Aleksandra , który przecez wzorował się na tym co powiedział mu Arystoteles .

Znany jest tutaj przykład nieposłuszeństwa Aleksandra wobec jednej z głównych idei wychowawczych Arystotelesa. Filozof bowiem nie chciał mieszania się Hellenów z barbarzyńcami, uważał, że Grecy są lepszą rasą ludzi. Aleksander Wielki jednak sam wziął sobie za żonę mieszkankę Persji oraz naciskał na swoich oficerów, aby również brali za żony kobiety Orientu. Chciał także stworzyć imperium multikulturowe, w którym wpływy greckie będą się mieszać z lokalną tradycją.

Offline

 
  • Index
  •  » Filozofia
  •  » Odpowiedzialność intelektualna filozofów za wydarzenia historyczne

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
https://wieliczka.szamba-betonowe-ceny.pl BetonovĂŠ JĂ­mky Chrastava