Historia Magistra Vitae

Dla wszystkich, którzy interesują się historią


#16 2009-08-26 23:51:49

Vapnatak

III ranga

Skąd: Rzeszów
Zarejestrowany: 2009-07-30
Posty: 343

Re: Ignacy Krasicki i literatura polskiego Oświecenia

7cali napisał:

Skoro już jesteśmy przy poprawnej ortografii; nie zaczyna się zdania od "a więc", nieprawdaż?

Czy ja wiem? Spotykam tę formę w literaturze jeszcze sprzed czasów II Rzeczypospolitej i to u uznanych autorów, więc nie widzę powodu, by uznawać ją za zabronioną.

Ale to nie jest literatura staropolska jeno współczesna. Wedel dzisiejszych norm językowych, stawianie "a więc" na przedzie zdania, jest błędem. Zarówno w podstawówce, jaki i w liceum, nauczycieli polonistki zawsze zwracały na to uwagę.
Wedle Twojego toku rozumowania, winniśmy nadal pisać "historia" jako "historya"?

vapnatak


Barbarus hic ego sum, qui non intellegor ulli et vident stolidi verba latine Getae... (Owidiusz)

Offline

 

#17 2009-08-27 10:30:50

7cali

II ranga

Zarejestrowany: 2009-08-26
Posty: 90

Re: Ignacy Krasicki i literatura polskiego Oświecenia

Vapnatak napisał:

Ale to nie jest literatura staropolska jeno współczesna. Wedel dzisiejszych norm językowych, stawianie "a więc" na przedzie zdania, jest błędem. Zarówno w podstawówce, jaki i w liceum, nauczycieli polonistki zawsze zwracały na to uwagę.

Argument nauczycielek nie jest żadnym argumentem, bo z własnego doświadczenia wiem, jakie błędy potrafiły robić.
Spójrz sobie na przykład tutaj: http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=7843

Wedle Twojego toku rozumowania, winniśmy nadal pisać "historia" jako "historya"?

Słowo "jeno" też jest przestarzałe; czym innym jest pisownia, którą ujednolicono, a czym innym gramatyka.


mam siedem cali, ups, to trochę siara przy małpach

Offline

 

#18 2009-08-27 10:40:17

ania02101

IV ranga

4142556
Skąd: Opolskie
Zarejestrowany: 2009-07-30
Posty: 447
płeć: Kobieta

Re: Ignacy Krasicki i literatura polskiego Oświecenia

Argument nauczycielek nie jest żadnym argumentem, bo z własnego doświadczenia wiem, jakie błędy potrafiły robić.
Spójrz sobie na przykład tutaj: http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=7843

Każdy ma prawo popełnić błędy. Vapnatak ma rację zdania nie zaczyna się od "a więc"

Proponowałabym jednak wrócić do wątku, a nie rozprawiać na temat gramatyki, ortografii itd.
Do tego możecie utworzyć osobny dział w H.P.

Offline

 

#19 2009-08-27 10:43:31

7cali

II ranga

Zarejestrowany: 2009-08-26
Posty: 90

Re: Ignacy Krasicki i literatura polskiego Oświecenia

ania02101 napisał:

Każdy ma prawo popełnić błędy. Vapnatak ma rację zdania nie zaczyna się od "a więc"

Bo stwierdził tak Vapnatak? Zajrzyj proszę w mój link, wydaje mi się, że jest tam zdanie kogoś bardziej opiniotwórczego od nas.


mam siedem cali, ups, to trochę siara przy małpach

Offline

 

#20 2009-08-27 11:01:44

ania02101

IV ranga

4142556
Skąd: Opolskie
Zarejestrowany: 2009-07-30
Posty: 447
płeć: Kobieta

Re: Ignacy Krasicki i literatura polskiego Oświecenia

Nie bo każdy z nas jest tylko człowiekiem i ma do tego prawo. A Vapnatak nie ma nic do tego co powiedziałam, nie neguję ani nie potwierdzam jego zdania tylko wyrażam swoje i proszę skończyć ten off top bo tu dyskusja powinna mieć inny temat aniżeli błędy w pisowni.

Offline

 

#21 2009-08-27 11:46:20

Salvus

III ranga

Zarejestrowany: 2009-07-30
Posty: 139
płeć: mężczyzna

Re: Ignacy Krasicki i literatura polskiego Oświecenia

Ale uczestnicy tego sporu tworzyli już w czasach Księstwa, a potem w Królestwie - coś jest nie tak?.

Tak, ale co z tego wynika ?


A jednak bajki (jeśli "baśnie" w Twojej wypowiedzi są błędem) uznałeś za przynależne do rokoka.

Bo początek jego twórczości jest w charakterze rokokowym.


Co do nauczycielek , no cóż kolega ma rację nie są autorytetem w dziedzinie literatury, bynajmniej dla mnie


Pro Fide Rege et Lege !

Offline

 

#22 2009-08-27 14:37:24

Vapnatak

III ranga

Skąd: Rzeszów
Zarejestrowany: 2009-07-30
Posty: 343

Re: Ignacy Krasicki i literatura polskiego Oświecenia

7cali napisał:

Argument nauczycielek nie jest żadnym argumentem, bo z własnego doświadczenia wiem, jakie błędy potrafiły robić.
Spójrz sobie na przykład tutaj: http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=7843

Argument nauczycielski ma tutaj najwięcej do powiedzenia. Nie nasza wina - Twoja też, że trafiłeś lub wiesz, że są jacyś nauczyciel, którzy popełniają lapsus na lapsusie. Ręczę Tobie, że akurat moja nauczycielka nie była taka. Była dobrą nauczycielką. Jej uwaga o nie stawianie na przedzie zwrotu "a więc", była słuszna.

Słowo "jeno" też jest przestarzałe; czym innym jest pisownia, którą ujednolicono, a czym innym gramatyka.

O tym wszak nie musisz mi przypominać. Ja Tobie jednak mówię o tym, że z gramatycznego punktu widzenia "a więc" na przedzie zdania jest błędem niedopuszczalnym. Dodatkowo powinno to Ciebie szczególnie dotyczyć, ponieważ sam zacząłeś dyskusję o poprawnej pisowni użytkowników forum. Mile widziane byłoby w tym wszystkim abyś sam się tego postanowienia trzymał.

7cali napisał:

Bo stwierdził tak Vapnatak?

Nie ja ta powiedziałem, tylko powiedziały tak moje nauczycielki od języka polskiego. A one chyba powinny mieć coś w tej materii do powiedzenia. Mniemam, że więcej zarówno jak ja a przede wszystkim Ty. A teraz kończąc ten bzdurny i do niczego prowadzący off top, przejdź do meritum tematu.

vapnatak


Barbarus hic ego sum, qui non intellegor ulli et vident stolidi verba latine Getae... (Owidiusz)

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
SlanĂ˝ ProdĂĄvĂĄme a distribuujeme ĹželezobetonovĂŠ