Historia Magistra Vitae

Dla wszystkich, którzy interesują się historią

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Komputery

#1 2009-08-27 17:28:25

Vapnatak

III ranga

Skąd: Rzeszów
Zarejestrowany: 2009-07-30
Posty: 343

Celtowie - przekrojówka przez wszystko

Zakładam nowy wątek, którego głównymi "bohaterami" będą Celtowie. Chciałbym aby w temacie padły wypowiedzi, które dotyczą wszelkich dziedzin życia Celtów oraz wszelkich małych i dużych wydarzeń, których kołem napędowym byli Celtowie. Chciałbym poznać Wasze zdanie na temat tego ludu, który w tak oszałamiający sposób zawładnął terenami europejskimi, a niekiedy też i azjatyckimi, rozbudowując swoją niezwykle ciekawą a niekiedy i zawiłą kulturę. Jakie są Wasze refleksje w tej materii? Zapraszam do dyskusji.

vapnatak


Barbarus hic ego sum, qui non intellegor ulli et vident stolidi verba latine Getae... (Owidiusz)

Offline

 

#2 2009-08-27 18:50:16

ania02101

IV ranga

4142556
Skąd: Opolskie
Zarejestrowany: 2009-07-30
Posty: 447
płeć: Kobieta

Re: Celtowie - przekrojówka przez wszystko

Nie wiele mogę w tej chwili powiedzieć ale przede wszystkim byłam zachwycona ich monetami! Toż to mniejsze od naszego grosza, a tak dokładnie wybite. Miałam możliwość oglądać monety o których swego czasu było głośno- Nowa Cerekiew - skarb celtycki.

P.S. Rozwinę swój post niebawem

Offline

 

#3 2009-08-28 07:31:15

Vapnatak

III ranga

Skąd: Rzeszów
Zarejestrowany: 2009-07-30
Posty: 343

Re: Celtowie - przekrojówka przez wszystko

Tak, mennictwo celtyckie rzeczywiście robi wrażenie. Można spotkać monety, które swoją prostotą mówią iż zrobili to barbarzyńcy. Są jedna i takie okazy, że trudno jest stwierdzić, czy zrobił to celtycki rzemieślnik, czy też rzymski. W ogóle metalurgia celtycka była czymś niesamowicie rewelacyjny i rewolucyjnym w dziejach Starego Kontynentu. Zadziwiające jest to, że zestawy narzędzie stworzone przez Celtów, tak na prawdę od strony wizualnej, a przede wszystkim funkcjonalnej nie różnią się od tych, które i my dzisiaj używamy! Mam tutaj na myśli różnego rodzaju obcęgi, nożyce, młoty i młoteczki, kowadło, świdry etc. etc.

Aby "rozruszać" nieco temat zapytam, czy jest jakaś kwestia, która u Celtów Was szczególnie intryguje?

vapnatak


Barbarus hic ego sum, qui non intellegor ulli et vident stolidi verba latine Getae... (Owidiusz)

Offline

 

#4 2009-08-28 19:38:55

Moonsorrow

I ranga

Zarejestrowany: 2009-08-16
Posty: 56

Re: Celtowie - przekrojówka przez wszystko

Ja mam pytanie, a mianowicie - o co chodzi u Celtow z motywem scietej glowy;)? Czy mialo to jakies znaczenie religijne czy chodzilo tylko o zwykle trofeum? Spotkalam sie z czyms podobnym np.: na reliefach, przedstawiajacych czyny wladcow Asyrii, gdzie ukladano takie male stosy z glow jencow, ale akurat u Asyryjczykow chodzilo o manifestacje sily i okrucienstwa. Jak tlumaczy sie to samo u Celtow?
Dodam, ze mnie osobiscie ciekawi tez bardzo pozycja kobiet u Celtow - jak wiadomo, walczyly one czasem jak mezczyzni (przeslynna Bouddika), przekazywaly tez podobno mlodym chlopcom w trakcie inicjacji na wojownika tajemne sztuczki, pozwalajace obronic sie przed wrogiem.

Ostatnio edytowany przez Moonsorrow (2009-08-28 19:46:36)


Jedynym dowodem na to, że istnieje jakaś pozaziemska inteligencja, jest to, że się z nami nie kontaktują.

Albert Einstein

Offline

 

#5 2009-08-28 21:12:57

Vapnatak

III ranga

Skąd: Rzeszów
Zarejestrowany: 2009-07-30
Posty: 343

Re: Celtowie - przekrojówka przez wszystko

To dosyć rozbudowany system wierzeń oraz zwyczajów wśród Celtów z tą "ścięta głową".
Celtowie wierzyli, że wszystkie siły witalne znajdują się w głowie. Głowa dla Celtów była najważniejszą częścią ciała. Często kojarzyła się im z orzechem, którzy wiadomo, pełen był oleju. Często też przedstawienia ściętych głów lub popiersi jakiś książąt lub przewodników wojennych celtyckich "ukoronowane" był liśćmi jemioły (głowa z Heidelbergu). Poprzez duże znaczenie głowy, ikonografia celtycka charakteryzuje się przedstawieniami postaci, które mają nienaturalnie duże głowy, np. przedstawienie jeźdźca na koniu w formie brązowej plakietki odnalezionej w austriackim Kärlich.
Znamy parę opisów antycznych (głównie greckich) o obsesyjnej wręcz chęci posiadania głowy. Po zakończonej zwycięsko bitwie, nie jeden wojownik celtycki zbierał odcięte lub sam ścinał głowy swoich poległy wrogów - relacjonuje Posejdoniusz. W podobnym kontekście wypowiedział się też Strabon. Posiadanie głowy wroga przynosiło szczęście oraz możliwość przejęcia wszystkich pozytywnych cech charakteru wroga. Jedna z nordyckich sag o herosie Baldrze opowiada, jak po zabiciu i ucięciu głowy swojego wroga, Baldr zakłada głowę swojego przewiewnia na swoją głowę. Było to symboliczne przejęcie sił witalnych oraz umiejętności w walce wroga. Prawdopodobnie tak też czynili celtyccy wojownicy. W każdym bądź razie po zdobyciu głowy lub głów, zwyczajowo Celt przytraczał sobie je do pasa lub do siodła konia. Dowodem na takie działanie jest wspomniana wyżej plakieta z Kärlich, gdzie przedstawiony jeździec z nienaturalnie dużą głową, przy siodle ma przytroczone ludzkie głowy. Po walce udawał się do domu i tam w specjalnie do tego zagospodarowanym miejscu, stawiał ów ścięte głowy jako wota. Każda głowa chroniła domostwo od złego. Czasami ścięte głowy zanoszono jako ofiarę do specjalnych sanktuariów, w którzy specjalizowano się w kultywowaniu ściętych głów. Najbardziej znanymi sanitariami z tym niecodziennym kultem były w Entremont oraz w Roquepertus w południowej Francji (na północny - wschód od dzisiejszej Marsylii). Około 124 r. p.n.e. oba sanktuaria zostały zburzone przez Rzymian, jako barbarzyński kult. Sanktuariami opiekowali się wtedy Saluwiowie. Sanktuarium w Entremont charakteryzowało się tym, iż funkcjonowały tam specjalne słupy, które posiadały nisze, do których wkładano ścięte głowy. Prócz wotywnych słupów odnaleziono tez liczne znaleziska luźne, a związane z tym krwawym kultem, tzn. kamienne przedstawienia ściętych głów. Owe kamienne głowy charakteryzowały się tym, iż twarze posiadały lekki uśmiech, oczy w kształcie migdałów, stąd też określa się też te przedstawienia jako "śpiące głowy" oraz pociągłe nosy.
Kult ściętej/śpiącej głowy uchwytny był nie tylko w południowej Francji, gdzie zachowały się sanktuaria, bezpośredni dowód kultu. Tego typu wiara zakorzeniona była u niemal wszystkich plemion celtyckich zamieszkujących Europę Zachodnią, Południową oraz Środkową. Mamy liczne znaleziska słupów z płaskorzeźbą ściętej głowy zwłaszcza z terenów dzisiejszych zachodnich i południowych Niemiec. Liczne ścięte głowy, a raczej ich ikonografia odnaleziona została na terenie dzisiejszej Wielkiej Brytanii oraz Austrii i Czech.
Najwięcej ściętych głów odnaleziono jednak na terenie dzisiejszej Francji. W czasie badań Sekwany odnaleziono liczne głowy wrzucone właśnie do tej rzeki. Świadczy to o tym, że Celtowie wykorzystywali i nurt rzeczny jako sanktuarium do swojego kultu. Sekwańskie głowy prócz kamienia, który był podstawowym materiałem rzemieślniczym, wykonywane były również z drewna, które idealnie zachowało się w mule rzecznym.

vapnatak


Barbarus hic ego sum, qui non intellegor ulli et vident stolidi verba latine Getae... (Owidiusz)

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
przegrywanie kaset hi8 ,digital8 ,video8 warszawa