Historia Magistra Vitae

Dla wszystkich, którzy interesują się historią


#1 2009-08-27 19:32:38

Napoleon

Cesarz Francuzów, król włoski, protektor Konfederacji Reńskiej

Zarejestrowany: 2009-08-27
Posty: 57

Zjednoczenie Niemiec i Włoch

Może daruję sobie wstęp, bo chyba każdy umie korzystać z Google jak nie wie o co chodzi i od razu postawię trzy pytania.

Czy drogi do zjednoczenia tych dwóch państw były podobne czy zupełnie różne?
Jak wielki wpływ te dwa wydarzenia miały na późniejsze losy Europy i świata?
Kto dokonał zjednoczenia Niemiec i Włoch - konserwatyści czy ruch liberalno-demokratyczny?


Na początku był Napoleon T.Nipperdey

Offline

 

#2 2009-08-27 20:02:13

ania02101

IV ranga

4142556
Skąd: Opolskie
Zarejestrowany: 2009-07-30
Posty: 447
płeć: Kobieta

Re: Zjednoczenie Niemiec i Włoch

Czy drogi do zjednoczenia tych dwóch państw były podobne czy zupełnie różne?

Według mnie drogi do zjednoczenia tych dwóch państw były całkiem różne.

    Na przyszłosc prosiłbym o uzasadnienie trochę szersze , w końcu dążymy do wysokiego poziomu merytorycznego.

Jak wielki wpływ te dwa wydarzenia miały na późniejsze losy Europy i świata?

Nie wiem czy nie będzie to błędem z mojej strony tak twierdzić ale uważam, że jednoczenie tych państw wpływało też na dalsze wydarzenia które miały miejsce później tj. I wojnę światową.

Offline

 

#3 2009-08-27 20:11:03

Salvus

III ranga

Zarejestrowany: 2009-07-30
Posty: 139
płeć: mężczyzna

Re: Zjednoczenie Niemiec i Włoch

Coż  należałoby osobno potraktowac te dwa wydarzenia . O ile w Niemczech można powiedziec zjednoczenia dokonali pruscy konserwatysci , to we Włoszech obalono konserwtystów rządzących w państwach włoskich . Choc w sumie pierwszym symptomem zjenocznie Niemiec była Wiosny Ludów co jest przejawem ruchu liberalno-demokratycznego. Co do zjednoczenia Niemiec trudno tu nie wspomniec o związanych z zjednoczeniem wojnami . Wydarzenia przełomowe dla mapy sił politycznych XIX wieku , osłabienie Austrii .


Napoleonie napisz jeszcze raz posta bo nie wiedziec czemu mój post stał się Twoim  musiałem niestety go usunąc , przy czym nic nie grzebałem przy tym co napisałeś Austrię poprawiłem , heh za utrudnienia sry , nie moja wina


Pro Fide Rege et Lege !

Offline

 

#4 2009-08-27 23:00:48

Napoleon

Cesarz Francuzów, król włoski, protektor Konfederacji Reńskiej

Zarejestrowany: 2009-08-27
Posty: 57

Re: Zjednoczenie Niemiec i Włoch

Dobrze, wybaczam, ale będzie krócej

Zjednoczenia w obu przypadkach dokonali konserwatysći i to oni najwięcej na zjednoczeniu zyskali - oba państwa były wszak monarchiami. Źródeł zjednoczenia, a więc i wykreowania się nowoczesnych narodów należy szukać już w epoce napoleońskiej.


Na początku był Napoleon T.Nipperdey

Offline

 

#5 2009-08-27 23:05:17

Salvus

III ranga

Zarejestrowany: 2009-07-30
Posty: 139
płeć: mężczyzna

Re: Zjednoczenie Niemiec i Włoch

Napoleon napisał:

Dobrze, wybaczam, ale będzie krócej

Zjednoczenia w obu przypadkach dokonali konserwatysći i to oni najwięcej na zjednoczeniu zyskali - oba państwa były wszak monarchiami. Źródeł zjednoczenia, a więc i wykreowania się nowoczesnych narodów należy szukać już w epoce napoleońskiej.

Tak , ale mi chodzi nie tyle co przyczyny daleko idące , co za rozpoczęte stricte dzieło zjednoczenia .

Co do konserwatystów , pamiętam , że napisałeś o Wiktorze Emanuelu - cóz nie wiem jak można go nazwac konserwatysą skoro został ekskomunikowany .
Monarchia z I poł XIX wieku nie jest równa tej z drugiej połowy .


Pro Fide Rege et Lege !

Offline

 

#6 2009-08-27 23:19:49

Napoleon

Cesarz Francuzów, król włoski, protektor Konfederacji Reńskiej

Zarejestrowany: 2009-08-27
Posty: 57

Re: Zjednoczenie Niemiec i Włoch

Co ma ekskomunika wspólnego z poglądami politycznymi? Papież ekskomunikował wszystkich, którzy mieli wpływ na zajęcie Rzymu, więc nie znalazłbyś w Italii żadnego konserwatysty. Idąc tym tropem Bismarck też nie był konserwatystą, bo w latach 70. wprowadził kulturkampf. Innymi słowy - trochę argument od czapy.

I jeszcze jedna rzecz: konserwatyści uznają, że świat się zmienia, modernizuje. Uważają przy tym, że nie można temu rozwojowi przeszkadzać, ani go przyspieszać, ani spowalniać. Bismarck, Fryderyk Wilhelm IV, Cavour, Wiktor Emanuel - oni wszyscy zobaczyli, że zjednoczenia nie da się uniknąć, a skoro nie da to lepiej by było żeby kontrolowali je konserwatyści i żeby to oni mieli przewagę w przyszłych państwach.


Na początku był Napoleon T.Nipperdey

Offline

 

#7 2009-08-27 23:35:08

Salvus

III ranga

Zarejestrowany: 2009-07-30
Posty: 139
płeć: mężczyzna

Re: Zjednoczenie Niemiec i Włoch

Napoleon napisał:

Co ma ekskomunika wspólnego z poglądami politycznymi? Papież ekskomunikował wszystkich, którzy mieli wpływ na zajęcie Rzymu, więc nie znalazłbyś w Italii żadnego konserwatysty. Idąc tym tropem Bismarck też nie był konserwatystą, bo w latach 70. wprowadził kulturkampf. Innymi słowy - trochę argument od czapy.

I jeszcze jedna rzecz: konserwatyści uznają, że świat się zmienia, modernizuje. Uważają przy tym, że nie można temu rozwojowi przeszkadzać, ani go przyspieszać, ani spowalniać. Bismarck, Fryderyk Wilhelm IV, Cavour, Wiktor Emanuel - oni wszyscy zobaczyli, że zjednoczenia nie da się uniknąć, a skoro nie da to lepiej by było żeby kontrolowali je konserwatyści i żeby to oni mieli przewagę w przyszłych państwach.

Nazywanie Cavoura konserwatystą o liberalnych poglądach to przesada .   Radzę się zapoznac z tym linkiem http://metapedia.konserwatyzm.pl/wiki/Konserwatyzm .  Tym jest własnie doktryna konserwatyzmu . Z Bismarckiem zgoda bo przegrana demokratów oraz liberalnej burżuazji w Wiośnie Ludów przywróciła konserwatywne rządy w wielu krajach niemieckich. 

To też niezły tekst : http://www.konserwatyzm.pl/publicystyka … tykul/666/


Pro Fide Rege et Lege !

Offline

 

#8 2009-08-27 23:55:01

Napoleon

Cesarz Francuzów, król włoski, protektor Konfederacji Reńskiej

Zarejestrowany: 2009-08-27
Posty: 57

Re: Zjednoczenie Niemiec i Włoch

Cavour był konserwatystą bo stworzył monarchię, podobnie jak Bismarck - on też stworzył monarchię. Gdyby byli liberałami to by stworzyli republiki, a gdyby byli radykałami to by wprowadzili całkowitą władzę ludu. Ja nie przeczę, że Cavour miał ciągąty liberalne - wszak za to go wyrzucili z armii - niemniej jednak były one skierowane na kwestie gospodarcze, a nie społeczne. Już za młodu prowadząc pismo Odrodzenie opowiadał się za zjednoczonymi, konstytucyjnymi Włochami, ale jednocześńie pod egidą monarchii piemonckiej. Skoro Bismarck stworzył praktycznie identyczny model ustrojowy i jego nazywamy konserwatystą to dlaczego to miano odbierać Cavourowi? No chyba że uznasz Bismarcka za socjalistę z uwagi na jego działalność w latach 1883-1888...

Dzięki za linki, ale nie gustuję w konserwatywnych portalach... I jeszcze jedno - skoro mi podałeś link do definicji konserwatyzmu to w którym miejscu moja była zła?

Ostatnio edytowany przez Napoleon (2009-08-28 00:00:17)


Na początku był Napoleon T.Nipperdey

Offline

 

#9 2009-08-28 09:59:59

Salvus

III ranga

Zarejestrowany: 2009-07-30
Posty: 139
płeć: mężczyzna

Re: Zjednoczenie Niemiec i Włoch

Napoleonie nie twierdzę , że podałeś złą definicję konserwatyzmu . Uważam tylko , że konserwatyzm jako światopgląd to rozbudowana doktryna , co innego działania polityczne co innego światopogląd . O ile można powiedziec ,że Cavour w jakimś stopniu podjął konserwatywne działania polityczne , to konserwatystą światopoglądowym bym go nie nazawał .


Pro Fide Rege et Lege !

Offline

 

#10 2009-08-28 13:08:54

Napoleon

Cesarz Francuzów, król włoski, protektor Konfederacji Reńskiej

Zarejestrowany: 2009-08-27
Posty: 57

Re: Zjednoczenie Niemiec i Włoch

To ja się powtórzę: Cavour był liberałem gospodarczym i wprowadził w swoich dobrach gospodarkę opartą na kapitalistycznych zasadach, ale był też konserwatystą, ponieważ opowiadał się za monarchią we Włoszech. Tępił w takim stopniu republikanów jak i radykałów spod znaku Mazziniego... Co więcej, to z jego inicjatywy został powstrzymany marsz Garibaldiego z Sycylii na północ. Co prawda nie ma takiej ideologii, ale Bismarcka i Cavoura uznałbym za pragmatycznych konserwatystów, którzy robili wszystko, aby ich państwa były monarchiczne - Cavour powstrzymał Garibaldiego, Bismarck stworzył socjalizm z katedry.

Faktem jest jednak, że słowa konserwatysta, liberał i radykał znaczyły co innego w 1815 a co innego w 1860.


Na początku był Napoleon T.Nipperdey

Offline

 

#11 2009-10-06 14:11:24

NRohirrim

Użytkownik

Zarejestrowany: 2009-10-06
Posty: 52

Re: Zjednoczenie Niemiec i Włoch

Cóż, zarówno w jednym i w drugim przypadku doszło do zjednoczenia przez jedne z najsilniejszych krajów w rejonie.

Róznice są takie, że Włochy musiały skorzystać z pomocy Francji, czy tez ugody z nią (za co oddały jej część terytorium - Sabaudię, z której zresztą przyszło zjednoczenie Italii).
Zjednoczenie Włoch było także dosyć rozłożone w czasie, a sam Rzym stał się stolicą dopiero potem po umniejszeniu roli Państwa Papieskiego.

Natomiast Niemcy zjednoczyły się pod egidą Prus, które dosyć szybko zwycięzyły tak wewnątrz (wygrana z Austrią) jak i na zewnątrz (wygrana z Danią i Francją). Co ciekawe Austria współpracowała wcześniej w wygranej Prus z Danią.
Jednak mimo obwołania cesarstwa niemieckiego - II Rzeszy - poszczególne kraje niemieckie zachowały jako taką niezależność - z największą po Prusach - Bawarią; jednak to właśnie landy pruskie stanowiły główny trzon, zwłaszcza w północno-środkowych Niemczech.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
makijaż permanentny Gdynia przegrywnaie kaset vhs sosonowiec