Historia Magistra Vitae

Dla wszystkich, którzy interesują się historią

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Gry

#1 2009-09-07 12:45:07

yulian

I ranga

Zarejestrowany: 2009-08-28
Posty: 98

Rywalizacja w kosmosie

Zimna wojna to także spektakularny wyścig prestiżowo-technologiczny z wieloma sukcesami po obu stronach w kosmosie. Pierwsze sondy, bezałogowe wyprawy, Gagarin, lot człowieka na księżyc, Voyager, wahadłowce, sowiecki prototyp Burana, stacja orbitalna Mir i wiele innych osiągnięć.

Jak oceniacie ten wyścig "kosmiczny"? W którym okresie miały przewagę USA, a w którym Rosjanie? Jakie są dla Was najciekawsze aspekty technologiczno-historyczne tej konfrontacji?

Liczę na dyskusję

Offline

 

#2 2009-09-07 22:42:06

Salvus

III ranga

Zarejestrowany: 2009-07-30
Posty: 139
płeć: mężczyzna

Re: Rywalizacja w kosmosie

Jest to dla mnie o tyle ciekawe , że wyścig po "kosmos" można zaliczyc do tzw. wyścigu zbrojeń .O aspektach technologicznych się nie wypowiadam bo mało się na tym znam . Jedyne co mnie interesuje to ta teoria spiskowa na temat lądowania na księżycu , byc moża była to mistyfikacja na rzecz rozgrywki politycznej. Ogólnie Rosja chyba miała do tego czasu przewagę w tym wyścigu .


Pro Fide Rege et Lege !

Offline

 

#3 2009-09-08 13:22:09

yulian

I ranga

Zarejestrowany: 2009-08-28
Posty: 98

Re: Rywalizacja w kosmosie

Jest to dla mnie o tyle ciekawe , że wyścig po "kosmos" można zaliczyc do tzw. wyścigu zbrojeń

Z pewnością miało to także takie znaczenie dla mocarstw. Rywalizacja militarna napędza rozwój nauki...

Jedyne co mnie interesuje to ta teoria spiskowa na temat lądowania na księżycu , byc moża była to mistyfikacja na rzecz rozgrywki politycznej

Jest to znana teoria spiskowa - ale czy sądzisz, że wiarygodna? Jeśli Amerykanie sfingowaliby lądowanie na księżycu, dlaczego Rosjanie z całym swoim wywiadem, siedzieli cicho? Byłoby to dla nich gigantyczne zwycięstwo moralne, wykazać, że "źli imperialiści kłamią"

ogólnie Rosja chyba miała do tego czasu przewagę w tym wyścigu

Też sądzę, że do końca dekady lat 60 rywalizacja kosmiczna była bardzo wyrównana. Ale i później Sowieci popisali się choćby tą stacją Mir, wypuszczoną na orbitę ziemską w 1986 roku. A z ich Sojuzów do dziś czasami korzystają Amerykanie, którzy po serii awarii i eksplozji wahadłowców Challengerów, pracują nad nowym pojazdem.

Ostatnio edytowany przez yulian (2009-09-08 13:25:01)

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
krutor.pl przegrywanie kaset vhs mokotów