Historia Magistra Vitae

Dla wszystkich, którzy interesują się historią


#1 2009-09-16 07:21:58

Gregorus

I ranga

Skąd: Ducatus Loviciensis
Zarejestrowany: 2009-07-31
Posty: 77

Rewolucja neolityczna

Rewolucja neolityczna w świetle badań genetycznych:


http://wyborcza.pl/1,75476,7003080,Roln … gn=4809323

Ostatnio edytowany przez Gregorus (2009-09-16 07:23:39)


Dicere est argentym, tacere aurum

Offline

 

#2 2009-09-16 11:10:47

Vapnatak

III ranga

Skąd: Rzeszów
Zarejestrowany: 2009-07-30
Posty: 343

Re: Rewolucja neolityczna

Być może podyktowane jest to moją niewiedzą oraz niezorientowaniem w tematyce, w której główną rolę odgrywa genetyka, ale jestem sceptycznie nastawiony do tego typu badań, zwłaszcza na polu archeologicznym i historycznym. Być może jest to też podyktowane moim nastawieniem na genetykę poprzez osoby, które można nazwać po prostu "genetykami", gdzie ów cudzysłów powinien odzwierciedlać ich prawdziwą wiedzę i obycie w tej nauce, bądź co bądź, bardzo ciekawej. Jeszcze kila tygodni temu jedno z największych historycznych for dyskusyjnych w Polsce, żeby nie powiedzieć, że największe - na pewno, historycy.org dosłownie i w przenośni usiane było tematami, w których dosłownie w nieudowy sposób próbowano dowieść tez, których historia oraz archeologia nie radziły sobie. Były to dyskusje o pochodzeniu Słowian w tzw. Odro-Wiślu, których w rzeczonych tematach wiązano z najwcześniejszymi kulturami archeologicznymi doby neolitu!
Oczywiście, nie mogę powiedzieć, że genetyka niesie ze sobą wiedzę, którą powinniśmy się my historycy czy archeolodzy nie interesować, zwłaszcza jeśli przedstawiona ona będzie w tak nieudolny, kompromitujący oraz nastawiony w jeden punkt sposób. Uważam też, że nauka jaką jest genetyka oraz jej badania to wbrew pozorom bardzo ciężka sprawa, bardzo trudna tematyka i zarezerwowana dla ludzi, którzy naprawdę się nią zajmują oraz potrafią wynieść z niej trafne wnioski.

vapnatak


Barbarus hic ego sum, qui non intellegor ulli et vident stolidi verba latine Getae... (Owidiusz)

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
The Farmington Hotel www.ehotelsreviews.com