Historia Magistra Vitae

Dla wszystkich, którzy interesują się historią


#1 2009-07-31 17:55:33

matmarkus

II ranga

Skąd: Kędzierzyn-Koźle(Opolskie)
Zarejestrowany: 2009-07-31
Posty: 98
płeć: facet
WWW

Czy Hitler miał szanse na zwycięstwo?

Jak w tytule: czy Hitler miał szanse na zwycięstwo, jeśli tak to gdzie je zaprzepaścił ? Zapraszam do dyskusji

Pozdrawiam

TEN TEMAT NIE NOSI ZNAMION HISTORII ALTERNATYWNEJ.

Administrator

Ostatnio edytowany przez Adrian Monk (2009-08-01 21:18:15)


Hasta la victoria siempre !

Offline

 

#2 2009-08-01 11:43:12

ania02101

IV ranga

4142556
Skąd: Opolskie
Zarejestrowany: 2009-07-30
Posty: 447
płeć: Kobieta

Re: Czy Hitler miał szanse na zwycięstwo?

Czy miał szanse na zwycięstwo? To tak jak czy Powstańcy Warszawscy mieli szanse zwyciężyć zryw?

Pewnie że je miał. Wydaje mi się, że zaprzepaścił w czasie agresji na ZSRR. Aby wygrać miał czekać aż ZSRR sama zaatakuje.

Ostatnio edytowany przez ania02101 (2009-08-01 12:50:58)

Offline

 

#3 2009-08-01 12:27:32

Adrian Monk

II ranga

Skąd: Mazowieckie
Zarejestrowany: 2009-07-29
Posty: 98
płeć: Mężczyzna
WWW

Re: Czy Hitler miał szanse na zwycięstwo?

W takim razie proponuję zmienić pytanie (a właściwie rozpocząć dyskusje na temat) na "jakie szanse na zwycięstwo miał Hitler".

1. Jakie korzyści przyniosłaby mu ta zwłoka? (tj. oczekwianie na atak ze strony ZSRR)
2. Gwoli ścisłości - Związek Radziecki a nie Rosja.

Administracja

Ostatnio edytowany przez Adrian Monk (2009-08-01 12:35:02)

Offline

 

#4 2009-08-01 13:41:45

matmarkus

II ranga

Skąd: Kędzierzyn-Koźle(Opolskie)
Zarejestrowany: 2009-07-31
Posty: 98
płeć: facet
WWW

Re: Czy Hitler miał szanse na zwycięstwo?

1. Jakie korzyści przyniosłaby mu ta zwłoka? (tj. oczekwianie na atak ze strony ZSRR)

Rosyjscy oficerzy byli w miarę przeszkoleni do ataku, do obrony ? Nie za bardzo. Lepiej było atakować, z zaskoczenia.


Hasta la victoria siempre !

Offline

 

#5 2009-08-01 18:35:16

ania02101

IV ranga

4142556
Skąd: Opolskie
Zarejestrowany: 2009-07-30
Posty: 447
płeć: Kobieta

Re: Czy Hitler miał szanse na zwycięstwo?

Rosyjscy oficerzy byli w miarę przeszkoleni do ataku, do obrony ? Nie za bardzo. Lepiej było atakować, z zaskoczenia.

Więc co według Ciebie powinien zrobić Hitler by wygrać wojnę?

Offline

 

#6 2009-08-01 18:56:47

matmarkus

II ranga

Skąd: Kędzierzyn-Koźle(Opolskie)
Zarejestrowany: 2009-07-31
Posty: 98
płeć: facet
WWW

Re: Czy Hitler miał szanse na zwycięstwo?

Więc co według Ciebie powinien zrobić Hitler by wygrać wojnę?

Według mnie Hitler nie miał szans na wygranie wojny. Za duży potencjał gospodarczy drzemał w ZSRR i USA.
Założyłem temat, bo wiem, że zdania są podzielone.


Hasta la victoria siempre !

Offline

 

#7 2009-08-01 19:48:30

ania02101

IV ranga

4142556
Skąd: Opolskie
Zarejestrowany: 2009-07-30
Posty: 447
płeć: Kobieta

Re: Czy Hitler miał szanse na zwycięstwo?

Założyłem temat, bo wiem, że zdania są podzielone.

Jest wiele wydarzeń w historii w których zdania są podzielone i myślę że to dobrze że każdy ma własne zdanie.



Według mnie Hitler nie miał szans na wygranie wojny.

Prześledźmy jednak całą wojnę od początku dokładnie ? Czy nadal twierdzisz że nie miał żadnych podkreślam żadnych szans na wygraną?

Za duży potencjał gospodarczy drzemał w ZSRR i USA.

III Rzesza nie mogła lub nie dorównywała im według Ciebie?

Offline

 

#8 2009-08-01 20:06:19

matmarkus

II ranga

Skąd: Kędzierzyn-Koźle(Opolskie)
Zarejestrowany: 2009-07-31
Posty: 98
płeć: facet
WWW

Re: Czy Hitler miał szanse na zwycięstwo?

III Rzesza nie mogła lub nie dorównywała im według Ciebie?

Ehe.. A i licza mieszkańców zdolnych do walki też nie była super duża.. Pod koniec musiano się opierać o chorych, słabych, staruszkach i dzieciach(czyt. Volkssturm).

Prześledźmy jednak całą wojnę od początku dokładnie ? Czy nadal twierdzisz że nie miał żadnych podkreślam żadnych szans na wygraną?

Może niewypowiedzenie wojny USA, głupie zmiany planów w Barbarossie, zakaz cofnięcia się o krok, ale taki był Hitler.. Może gdyby nie cechy, które go kierowały, nie doszedł by do władzy(ale to temat na historię alternatywną) ?


Hasta la victoria siempre !

Offline

 

#9 2009-08-01 20:13:04

ania02101

IV ranga

4142556
Skąd: Opolskie
Zarejestrowany: 2009-07-30
Posty: 447
płeć: Kobieta

Re: Czy Hitler miał szanse na zwycięstwo?

ale to temat na historię alternatywną

Zdecydowanie na historię alternatywną więc prośba o przeniesienie całego tematu do historii alternatywnej.

Może niewypowiedzenie wojny USA, głupie zmiany planów w Barbarossie, zakaz cofnięcia się o krok

Czyli jednak szanse były.

ale taki był Hitler..

Hitler dążył do tego co chciał osiągnąć niestety nie udało mu się to właśnie przez to że dążył do tego bezpośrednio i nie myślał o niczym więcej.

Może gdyby nie cechy, które go kierowały, nie doszedł by do władzy

Jakie to cechy?

Pod koniec musiano się opierać o chorych, słabych, staruszkach i dzieciach(czyt. Volkssturm).

Ale lepiej opierajmy się na początku wojny bo tu Hitler miał szanse wygrać. Po nie przemyślanych decyzjach i złych działaniach nie miał już takiej możliwości.

Offline

 

#10 2009-08-01 20:18:12

matmarkus

II ranga

Skąd: Kędzierzyn-Koźle(Opolskie)
Zarejestrowany: 2009-07-31
Posty: 98
płeć: facet
WWW

Re: Czy Hitler miał szanse na zwycięstwo?

Jakie to cechy?

Przekonanie o własnej nieomylności, charyzma, zbytnia pewność siebie, nieograniczona wiara w Wehrmacht, BTW po 20 lipca 1944 nikomu już nie zaufał.

Czyli jednak szanse były.

Ktoś może powiedzieć, że zmiana tych czynników by wystarczyła, ktoś inny nie.

Ale lepiej opierajmy się na początku wojny bo tu Hitler miał szanse wygrać. Po nie przemyślanych decyzjach i złych działaniach nie miał już takiej możliwości.

Wyrwałaś moje zdanie z kontekstu.


Hasta la victoria siempre !

Offline

 

#11 2009-08-01 20:22:04

ania02101

IV ranga

4142556
Skąd: Opolskie
Zarejestrowany: 2009-07-30
Posty: 447
płeć: Kobieta

Re: Czy Hitler miał szanse na zwycięstwo?

A i licza mieszkańców zdolnych do walki też nie była super duża.. Pod koniec musiano się opierać o chorych, słabych, staruszkach i dzieciach(czyt. Volkssturm).

Wybacz że wyrwałam z kontekstu, więc już bez wyrywania. Czy od razu większość była nie zdolna do walki? Później owszem coraz mniej ludzi i mogło i chciało walczyć ale na początku było ich sporo.

Offline

 

#12 2009-08-01 21:05:21

Adrian Monk

II ranga

Skąd: Mazowieckie
Zarejestrowany: 2009-07-29
Posty: 98
płeć: Mężczyzna
WWW

Re: Czy Hitler miał szanse na zwycięstwo?

Nie jestem ekspertem w dziedzinie IIWŚ (wolę inne epoki), ale wydaje mi się, że szanse Hitlera wzrosłyby, gdyby jego sojusznik, czyli Włochy lepiej radziłyby sobie w Afryce i na Bałkanach oraz gdyby udało się opanować Wielką Brytanię.

Offline

 

#13 2009-08-01 21:44:32

matmarkus

II ranga

Skąd: Kędzierzyn-Koźle(Opolskie)
Zarejestrowany: 2009-07-31
Posty: 98
płeć: facet
WWW

Re: Czy Hitler miał szanse na zwycięstwo?

Na pewno by wzrosły/przedłużyły wojnę, ale z nastawieniem Włoch wyszły tak jak wyszło.. Operację Barbarossa przesunięto z powodu kłopotów na Bałkanach(przewrót w Jugosławii i śmieszne poczynania podpiecznych Mussoliniego w Grecji). Kto wie co by się stało gdyby czołgi nie zatrzymały się pod Moskwą z powodu zimy..


Hasta la victoria siempre !

Offline

 

#14 2009-08-03 13:16:29

Speedy

Użytkownik

Zarejestrowany: 2009-08-03
Posty: 6

Re: Czy Hitler miał szanse na zwycięstwo?

Hej

Witam wszystkich serdecznie i ciepło itd. Tu się jeszcze nie wymądrzałem. A więc teraz zacznę

ania02101 napisał:

Więc co według Ciebie powinien zrobić Hitler by wygrać wojnę?

Wygrać to chyba nie miał szans w żadnej konfiguracji. Hitler. Bo tak w ogóle Niemcy, to czy ja wiem...

Hitler chyba za bardzo uwierzył w te swoje rasowe brednie, o podludziach, Aryjczykach, rasach wyższych i niższych itp. Związało mu to ręce i w pewnym momencie nie mógł już robić nic innego niż robił. Z drugiej strony było to samo jądro jego ideologii i nie bardzo mógłby się tego pozbyć ot tak. Gdyby jednak ktoś sensowny go obalił i przejął władzę to kto wie...

Szanse na, może nie wygraną, ale częściową realizację swoich celów zaprzepaścił Hitler w pierwszych miesiącach wojny z ZSRR. Nie przypadkiem rosyjska armia zebrała wtedy takie bęcki: to nie była de facto armia narodowa tylko banda zbrojnych niewolników popędzana przez nadzorcę z batem, ci ludzie w ogromnym stopniu nie identyfikowali się z państwem za które przyszło im walczyć - bo i z czym tu się identyfikować - i przy pierwszej okazji, jak nadzorcy zabrakło, rozbiegli się do domów i tyle. Stalin sięgał po kolejne rezerwy i kolejne i kolejne i wszystkie te kolejne armie tracił. Dopiero pod Moskwą kombinacja różnych czynników zastopowała Niemców i dała Rosjanom szanse na kontratak, jako tako udany - ale w następnym roku znowu zbierali bęcki.
Tylko do tego czasu coś się zmieniło. Jak sobie poczynali Niemcy na wschodzie to wszyscy wiemy. No i ludzie zrozumieli że reżim Hitlera jest równie zbrodniczy i ludobójczy jak władza komunistów - tyle że Stalin był przynajmniej swój a Hitler - obcy najeźdźca. I wola oporu zaczęła narastać, pojawiła się partyzantka, itd.

To co Hitler mógł zrobić to darować sobie całe to ludobójstwo w Rosji; a przeciwnie - zacząć szeroko głosić, że przybył wyzwolić Rosję spod jarzma komunizmu; rozdać kołchozową ziemię chłopom, powołać jakiś marionetkowy "rząd" rosyjski, (a także ukraiński, gruziński itd.),  sformować jakąś "Rosyjską Armię Wyzwolenia Narodowego" (to zresztą zrobił, tyle że dopiero w 1944 jak już było po herbacie) - zapewne miałby miliony nowych poborowych, rosyjskich ochotników do walki z komunizmem. Niemcy znaleźliby się w komfortowej sytuacji, walcząc z Rosjanami rękami samych Rosjan. I nawet gdyby w końcu umoczyli - a to w takiej sytuacji wcale nie jest pewne - prawdopodobnie część swoich celów zdołaliby osiągnąć. Prawdopodobnie po upadku Moskwy Stalin zostałby odsunięty od władzy a jego następca poprosił o pokój za wszelką cenę. ZSRR zostałby co najmniej poważnie okrojony, może do obszarów syberyjskich, może więcej trochę, (może też całkiem by się rozleciał?) a w dodatku od Europy odgradzałby go pas sprzymierzonych z Niemcami państw czy jakichś takich tworów, jakaś "Wolna Rosja", "Wolna Ukraina" itd. pod niemieckim protektoratem.


//Witamy na forum Speedy

Ostatnio edytowany przez matmarkus (2009-08-03 13:49:41)

Offline

 

#15 2009-08-12 18:53:15

ania02101

IV ranga

4142556
Skąd: Opolskie
Zarejestrowany: 2009-07-30
Posty: 447
płeć: Kobieta

Re: Czy Hitler miał szanse na zwycięstwo?

Witam wszystkich serdecznie i ciepło itd.

Trochę późno ale witam

Tu się jeszcze nie wymądrzałem. A więc teraz zacznę

I obyś jak najczęściej się wymądrzał.

A teraz do tematu :

Szanse na, może nie wygraną, ale częściową realizację swoich celów zaprzepaścił Hitler w pierwszych miesiącach wojny z ZSRR.

Czyli jednak miał szanse.

No i ludzie zrozumieli że reżim Hitlera jest równie zbrodniczy i ludobójczy jak władza komunistów - tyle że Stalin był przynajmniej swój a Hitler - obcy najeźdźca.

zapewne miałby miliony nowych poborowych, rosyjskich ochotników do walki z komunizmem.

No ale skoro wiedzieli jaki jest Hitler a jaki Stalin czy "pakowali" by się w coś takiego? Nie koniecznie nawet jeśli obiecywałby złote góry...  Wiedzieli o wcześniejszych działaniach Hitlera więc raczej nie mógłby działać tam wiele tą metodą.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
https://www.ehotelsreviews.com https://www.ehotelsreviews.com/